Merhaba,

Nuri yakın tanıdığım bir insan ama bu kadar ısrarcı olduğunu inanın bilmezdim. Eskiden bu çocuk çabuk sıkılırdı ama şimdi yaklaşık her gün “ne gün yazıyorsun?” sorularına kaçamak cevaplarla geçiyor karşılıklı diyaloglarımız.

Pes ettim doğal olarak, paslanmış parmaklarımızı hareketlendirelim dedik. İlk konu ne olsun diye de hiç düşünmeden başladım yazmaya, çok disiplin az yaratıcılık getiriyor bende yazı yazarken.

İcraatın içinden bekleyen arkadaşlarıma söylemek isterim ki bu yazıların hiçbirinde icraatın içinden yer alamayacak. Bazen kişisel ruh halim yansıyacak bazense politik analizler yapacağım aklımın kestiği kadar.

Gazzedda Kıbrıs’a ilişkin yorumlarım da olacak ara ara. Bir kere burası çok zengin bir düşünce paylaşım merkezi olmuş, belki ilerde farklı bir altyapı ile projelendirilebilir ve basılı bir yayın haline gelir. Merak etmeyin o kadar gelenekçi değilim ama kafamda başka bir güzellik yaratılabilir duygusu oluştu.

İcraatın içinden yapmayacağım dedim ama birkaç anımı da yazmayacak değilim…

Biliyorsunuzdur geçtiğimiz dönem teknokrat kabinede kısa bir görev dönemim oldu. Beni ilk arayıp kutlayanlardan biri de Keti Klerides oldu. Samimiyeti ve içtenliğine çok inandığım bir insandır. Hoş beş sohbet ettikten sonra bu kısa dönemde bir fark yaratalım Keti dedim, eğitim ve kültür bakanınızla ara bölgede buluşup farklı bir mesaj verelim. Gerekirse organizasyonu dayanışma evi (home for cooperation) üstlensin biz sadece katılımcı olalım önerisi getirdim ama dün itibarı ile telefonum bu konuda bir kez daha çalınmamıştı. “Sahte devletin sözde bakanı ile aynı kareye mi gireceğim, batsın bu dünya” (2,5 aylık yazmaya da dilim varmıyor). Ah ah PIK kurumunu eskiden daha sıkı takip ederdik, Türkçe haberlere başlayan orta yaşlı bir kadıncağız, hafif Rumca aksanı ile yaptığı Türkçe konuşma ne onların aklından çıkıyor ne de bizim!

Yeni Kabine

Yeni kabine bugün göreve başladı kuzeyde, ilk fotoğraf görüntüsü yer kapma mücadelesi ile “hükümette ağırlık meraklanmayın bizden yana”  mesajı veriyordu.

Öncelikle zorlu bir yolculuğa zar zor kurulan koalisyon haberleri, bakanlık paylaşımları, bir koltuk beş karpuz imajı, kadınsız daha rahat, bir de sosyal medya olmasa dizleriyle başlamış olmaları negatif bir algıyla yola koyulduklarının bir göstergesi. Güven çok önemli, yapılan ve yapılamayan icraatlarda sığınılacak en güçlü liman. Bu güveni çabuk da kazanabilirler, çok çabuk yıkadabilirler.

Başına “reform” hükümeti kondu, umarım bu reform sözcüğü geçmiş yıllarda ki gibi içi boşaltılarak kullanılmaz. Bir dönem sonra bu sözcükten itina ile korkabiliriz.

Her şeyden önce makul bir süre vermek gerek hükümete ve bu dönem içeresinde yıkıcı olmaktan çok yapıcı olmak gerek. Hükümet programı Cuma gün yanılmıyorsam okunacak ve programın neler içerdiğini hep birlikte göreceğiz.

Hükümet herşeyden önce samimi olmalı ve gizli ajandası olmamalı. Şeffaflık ve samimiyet toplum tarafından en çok özlenen iki değer.

Hükümetin ömrünü ise TC ile olan ilişkilerden çok sağın kendi içindeki dengeleri, DP_UG’nin palyatif yapısı ve Cumhurbaşkanlığı süreci belirleyebilir diye düşünüyorum.

İkinci yazım ise yeni dönem yeni bir muhalefet olabilecek mi?

Küçük bir not: Kişisel bloğumu unutmuş değilim. Değil Nuri, feriştahı gelse orda yazı yazmamı engelleyemez.

http://mharmanci.blogspot.com/

Yazarın diğer yazıları

0 17