Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil yayınladığı basın bildirisi ile CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya’nın yanında olduklarını belirterek tepki gösterenleri eleştirdi.

İşte açıklamanın tamamı:

Meclisteki yemin töreninde Sn. Doğuş Derya’nın ortaya koyduğu duruş, rejimin sağ-sol güvenlik halkalarını rahatsız etmiş görünmektedir.

Ayrılıkçı rejimden beslenen ganimetçi anlayışın demokrasiden, insan haklarına saygı talebinden, ırk, cinsiyet, cinsel tercih ve renk ayrımı olmayan bir düzenden ve hepsinden önemlisi Kıbrıs’ta federal temelde Birleşik Kıbrıs’ı hedefleyen çözümden korktuğu ortaya koydukları tepkiden bir kez daha açığa çıkmıştır. Evrensel insanlık değerlerine saygın olmayanlar kendilerini besleyen statükoyu savunmaya yönelmişlerdir. Sn. Doğuş Derya’ya gösterilen tepki mevcut rejimden beslenenlerin ve statükoyu korumaya çalışanların tepkisidir. Değişim isteyenleri vatan haini ilan eden, bu çerçevede yıllardan beri değişim mücadelesi veren örgüt ve bireyleri “marjinal” olarak niteleyenlerin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıkmıştır.

“Biz de barış isteriz” söylemleri ile halkı kandıranların “federal çözüm” kelimesinden bile alerji olmaları statükonun meclis çatısı altında devam ettiğinin göstergesidir. İster sağda olsun ister solda olsun statükodan beslenenleri biz kez daha halkın önüne çıkaran Sn. Derya’nın bu girişimini olumlu bulduğumuzu ve yanında olduğumuzu vurgular, siyasi parti ve milletvekillerine yurtseverliğin sadece sözde değil eylemle ortaya konabileceğini hatırlatırız.

Saygılarımızla

Şener ELCİL

KTÖS

Genel Sekreteri